Kazoo Art Dolls Kazoo Art Dolls

Bio

English below

Urodziłam się w roku katastrofy elektrowni w Czarnobylu. Pierwsze smoki (zdjęcie poniżej) zaprojektowałam w 2 klasie podstawówki. Po maturze nie chciało mi się kłaść waloru na miedziane garnki na ASP, więc ostatecznie ukończyłam Wydział Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz charakteryzację w Międzynarodowym Studium Dziewulskich. Mieszkam w Pruszkowie, przygarniam niechciane rośliny i mam maine coone’a imieniem Floki.

Art dolle tworzę od 2016 roku. Moim pierwszym zwierzęciem był rudy gryf zrobiony z papier-mâché, gęsich piór i futra ze starej maskotki.

 I was born in a year of the Chernobyl disaster. I designed my first dragons (picture below) in the 2nd grade of elementary school. After graduation, I did not want to draw copper pots at the Academy of Fine Arts, so I finally graduated from the theater knowledge at the Theater Academy in Warsaw and the stage make-up at the Międzynarodowe Studium Dziewulskich. I live in a small town, I run a hospital for plants and I have a maine coone named Floki.

I've been creating art dolls since 2016. My first creature was a brown griffin made of paper-mâché, goose feathers and fur from an old mascot.

Maleruki
Maleruk wężoszyi, wodny oraz mały (leśny). Nie wiem, o co mi chodziło. /Serpent-necked, aquatic and pygmy Maleruk. Not sure, what the heck is this.